Výsledky grantové výzvy Násilí z nenávisti

Programová oblast:Lidská práva a diskriminace

Na konci roku 2010 vyhlásila Nadace Open Society Fund Praha v programu Lidská práva a diskriminace otevřenou grantovou výzvu pro předkládání projektů v oblasti boje proti násilí z nenávisti. Hlavními oblastmi podpory bylo vzdělávání, poradenství a právní pomoc, monitoring a práce s médii. Nadace OSF obdržela celkem 13 žádostí, podporu nakonec získaly čtyři organizace.

Po rozhodnutí správní rady Nadace OSF podpořila tyto organizace:

 

In Iustitia, o.s.

Projekt: Právní poradenství obětem násilí z nenávisti

Cílem podpořeného projektu je zvyšování kompetencí osob ohrožených a vystavených zločinů z nenávisti, včetně zvyšování jejich právního povědomí. Prosazování ochrany práv obětí, systémová advokační a mediální činnost. Hlavními aktivitami vedoucími k těmto cílům jsou poskytování právní pomoci obětem, síťování a aktivizace neziskových organizací, vytvoření informačních materiálů pro oběti, monitoring a zvyšování povědomí veřejnosti.

 

Český helsinský výbor

Projekt: Poradenské centrum obětem násilí z nenávisti (PCONN)

Český helsinský výbor nabídne komplexní pomoc obětem diskriminace. Projekt obsahuje monitoring, sběr dat a jejich analýzu, medializaci kauz a práci s veřejností, poradenství a pomoc obětem (včetně psychologické asistence), odborné vzdělávání pracovníků.

 

Romea, o.s.

Projekt: Medializace násilí z nenávisti – zlepšení informovanosti novinářů a background pro média

Hlavním cílem projektu je medializace násilí z nenávisti, monitoring médií a snaha o případnou korekci. Pomoc obětem skrze provoz antidiskriminační linky (ve spolupráci s In Iustitia), medializace konkrétních kauz, osvětové a odborné články, reportáže z míst incidentů, monitoring médií. Vše zaštítěno spoluprácí s dalšími neziskovými organizacemi v oblasti. Hlavní cílovou skupinou jsou novináři a Romové.

 

Poradna pro občanství, občanská a lidská práva

Projekt: Vypískejte homofobní útoky

Projekt nabízí řadu inovativních aktivit se zaměřením na LGBT komunitu. Cyklus preventivních diskuzí na učilištích, tisk komiksu, kulaté stoly s policí, neziskovými organizacemi a dalšími zájmovými skupinami, monitoring médií zaměřený na násilí z nenávisti či nenávistné projevy proti komunitě LGBT na internetu. Analýza projevů homofobie v neonacistické propagandě. Vytvoření webové stránky pro oběti nenávistných útoků – poradenství.

Podpořené publikace

Násilí z nenávisti, rasismus a média Sborník organizace In IUSTITIA se zabývá obrazem, který vytvářejí média, když informují o násilí z nenávisti. Obsahuje i praktické rady pro novináře.
 
Otevřená data ve státní správě: Nová éra rozhodováníPublikace mapuje situaci otevřených dat v Česku a doporučuje kroky pro jejich rozšíření. Vedle analýzy studie představuje i dobrou praxi z Velké Británie.
 
Jak ve vaší obci regulovat hazardPřehledná brožura o možnostech regulace hazardu z pozice obce, aktualizovaná k listopadu 2011.
 

>>